Interaktywny Spis Treści
Krótki wstęp
Nowy Jork jest zdecydowanie najbardziej zaludnionym miastem w USA (ponad 8 milionów mieszkańców), a także tworzy jedną z największych aglomeracji na świecie. Posiada również najbardziej rozbudowany system metra. Serce miasta obraca się wokół biznesów i finansów i jest jednocześnie centrum spraw międzynarodowych. Można wręcz odnieść wrażenie, iż mieszkańcy wiecznie gdzieś biegną, spieszą się, przez co zawsze przechodzą na czerwonym świetle. Ogrom miasta i ilość ludzi, na których łatwo wpaść, mogą naprawdę przytłoczyć. Na zwiedzanie miasta warto poświęcić minimum trzy dni.
Manhattan
Najmniejszy, ale najgęściej zaludniony okręg Nowego Jorku (jedyny, który zwiedzaliśmy). Jest jego najdroższą dzielnicą, a także najciekawszą.
Dzień I
Pierwszego dnia wybraliśmy się na rejs promem na Ellis Island i Liberty Island. Dopłyniemy tam z Manhattanu (bilety tutaj) lub z Jersey City (bilety tutaj). Płynąc z Jersey City (Central Railroad of New Jersey Terminal), warto zwrócić uwagę na Empty Sky Memorial (stalowy pomnik wskazujący miejsce zamachu 11 września na World Trade Center z nazwiskami ofiar).
W dalszej części dnia zwiedziliśmy południową część Manhattanu.
Ellis Island
Miejsce masowego napływu imigrantów do USA na przełomie XIX i XX wieku. Przez cały okres jej działania (do zamknięcia w 1954 roku) stacja przyjęła około 12 milionów imigrantów. Znajduje się tu muzeum i stary szpital.
Liberty Island
Wyspa, na której znajduje się Statua Wolności i muzeum. W 1966 roku wpisana została do Krajowego Rejestru Miejsc Historycznych.
Narodowe Muzeum Amerykańskich Indian
Miejsce poświęcone historii, życiu, językom, literaturze i sztuce rdzennej ludności obu Ameryk, szczególnie Indian północnoamerykańskich. Wejście jest darmowe. W pobliżu znajduje się Charging Bull – znana rzeźba z brązu, będąca symbolem świata finansów.
Wall Street
Ulica ta skupia główne instytucje finansowe USA, wśród nich giełdy papierów wartościowych (NYSE, NASDAQ, AMEX, NYMEX). Znajduje się tam też pomnik narodowy Federal Hall, Kościół Świętej Trójcy, a w pobliżu Bank Rezerwy Federalnej (przy przy 33 Liberty Street).
Park Pamięci Ofiar z 11 września 2001 (Word Trade Center)
Na miejscu północnej i południowej wieży World Trade Center, które uległy zniszczeniu w zamachu terrorystycznym 11 września 2001 roku, stoją pomniki, będące basenami w kształcie kwadratów, przypominających wymiarami podstawy oryginalnych budynków. Na miejscu biurowców stoi wybudowany w 2014 roku najwyższy wieżowiec w USA (541 m wysokości) – 1 World Trade Center (na zdjęciu).
Jest też możliwość odwiedzenia muzeum The National September 11 Memorial & Museum, ale wejście jest dosyć drogie (na 2023 rok – 29$ za osobę dorosłą, bilety tutaj).
Dzień II
Times Square
Ikona nowego Jorku, słynąca z wielu reklam świetlnych. Często jest zatłoczona, posiada swoich stałych bywalców, zarabiających tu na życie. Oprócz zrobienia sobie szybkiego zdjęcia, nie warto spędzać tu większej ilości czasu.
Katedra św. Patryka w Nowym Jorku
Jest największą gotycką katedrą katolicką w Ameryce Północnej. Została wybudowana w 1910 roku, może pomieścić 2400 osób.
Chrystler Building
Wieżowiec z 77 piętrami o wysokości 319 metrów (w momencie ukończenia w 1930 roku był najwyższym budynkiem świata). Jest odwzorowaniem architektury art déco, a znajdujące się na nim ozdoby przypomianają momentami elementy samochodów Chrystlera.
Dworzec Grand Central Terminal
Architektoniczna perełka. Dworzec wybudowano pierwotnie w 1871 roku, a obecny gmach funkcjonuje od 1913 roku. Posiada 44 perony, co jest rekordem światowym i pod tym względem jest on największy.
Nowojorska Biblioteka Publiczna
Nowojorska Biblioteka Publiczna jest drugą co do wielkości biblioteką publiczną w Stanach Zjednoczonych (za Biblioteką Kongresu w Waszyngtonie) i czwartą co do wielkości na świecie. Na Manhattanie znajduje się jej Oddział Główny (Main Branch).
Bryant Park
Park w dzielnicy Manhattan wokół wieżowców, bezpośrednio przy Nowojorskiej Bibliotece Publicznej.
Empire State Building
Jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków Nowego Yorku, na którym znajduje się punkt widokowy. Wybudowany w 1931 roku o wysokości całkowitej 443 metrów.
Flatiron
Budynek o kształcie trójkąta, podobny do żelazka, od którego wziął swoją nazwę. W momencie ukończenia jego budowy (rok 1902) był jednym z najwyższych budynków Nowego Jorku (87 metrów)
Dzień III
Tego dnia udało nam się odwiedzić dwa muzea za darmo, dzięki uprzejmości pewnego Państwa.
Rockefeller Center & Top of The Rock
Kompleks 19 budynków z punktem widokowym na szczycie GE Building, skąd z trzech platform możemy podziwiać miasto w 360 stopniach (Top of the Rock). W sezonie dobrze kupić bilety z wyprzedzeniem tutaj.
Koszt wejścia dla osoby dorosłej to $40, dla dziecka $34, a dla seniora $38, dodatkowo za wejście w momencie zachodu słońca opłata +$10 (stan na 2023 rok, do kwot należy doliczyć podatek).
Intrepid Sea-Air-Space Museum
Muzeum wodne, powietrzne i kosmiczne na łodzi podwodnej (USS Growler SSG-577) i lotniskowcu USS Intrepid (CV-11) z okresu II wojny światowej i wojny wietnamskiej, który został wycofany ze służby w 1974 roku, a od 1982 roku jest częścią muzeum.
Wejście jest płatne (bilety) – bilet normalny bez dodatków kosztuje $36 (stan na 2023 rok).
Nad wodą
Manhattan z zachodu otacza rzeka Hudson, a ze wschodu East River. W wielu miejscach ciągną się alejki spacerowe, a także znajdują się mola. Przyjemnie jest przejść się wzdłuż linjii brzegowej.
Amerykanskie Muzeum Historii Naturalnej
Zbiory muzeum liczą ponad 130 mln eksponatów, w tym różne gatunki organizmów oraz artefakty, nowoczesne laboratoria molekularne. Znajduje się tu również olbrzymia biblioteka o historii naturalnej. Przed wejściem widnieje pomnik Theodore’a Roosevelta – 26 prezydenta USA.
Wejście jest płatne (bilety) – koszt biletu normalnego to $28 (stan na rok 2023).
Central Park
Duży (zajmujący 341 hektarów) i bardzo znany park miejski znajdujący się w samym centrum Manhattanu, chętnie odwiedzany przez turystów i będący doskonałym miejscem wypoczynku dla miejscowych.
Ciekawostka: w Central Park Zoo rozgrywa się akcja serialu animowanego Pingwiny z Madagaskaru.
Co na następny raz?
- Jeszcze raz Central Park – fajnie byłoby go przejść całego, a tym bardziej za dnia (gdy wychodziliśmy było już ciemno). Byliśmy tylko w jego południowej części – nie widzieliśmy chociażby Bethesda Terrace, czy zamku Belvedere.
- Most Brookliński
- Governors Island
- jedna z plaż na południu miasta – np. Coney Island Beach