Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Interaktywny Spis Treści

Krótki wstęp

Ciudad, Mercadillo - granica dzielnic (Ronda)

Jest to jedno z najstarszych miast w całej Hiszpanii. Swój urok zawdzięcza niezwykle malowniczemu położeniu. Oprócz pięknego krajobrazu, miasto oferuje pozostałości po wielu cywilizacjach: prehistorycznych, starożytnych, czy średniowiecznych (Maurowie). Znajdują się tu również zabytki związane ze współczesną, chrześcijańską kulturą kraju. Wszystko to sprawiło, że Ronda znalazła się na naszej liście “must see” zwiedzania Andaluzji.  Ronda składa się z dzielnicy arabskiej – Ciudad i z dzielnicy powstałej po rekonkwiście– Mercadillo. Przecina je rzeka Guadaletin (Guadalevin), która wraz z wąwozem stanowi jednocześnie naturalną granicę między nimi. 

El Tajo de Ronda i Puente Nuevo (Nowy Most)

Miasto podzielone zostało przez ogromną przepaść, przecinając je na dwie części. Ten rozciągający się wąwóz został nazwany El Tajo de Ronda. Nad nim znajduje się XVIII-wieczny most Puente Nuevo, który stał się jednym z najważniejszych zabytków Rondy. Mierzy on blisko 100 metrów wysokości, a pod jego środkowym przęsłem znajduje się pomieszczenie, niegdyś będące więzieniem. Nad centralnym łukiem można ujrzeć niewielkie okno.

Most został wybudowany w 1735 roku, a prace konstrukcyjne trwały zaledwie osiem miesięcy. Niestety po sześciu latach most zawalił się, przyczyniając się do śmierci około 50 osób. Jego odbudowa trwała aż 42 lata.

Most Puente Nuevo to najczęściej fotografowany obiekt w Rondzie. Aby podziwiać go z dołu wąwozu, można udać się do Kopalni Wody (patrz La Casa del Rey Moro). Sam most to znakomity punkt widokowy na zawieszone na skałach domy (hiszp. casas colgadas).

Według nas najlepszy widok na most uzyskamy od strony zachodniej z punktów widokowych Mirador Puente Nuevo de Ronda lub z Łuku Chrystusa (Arco del Cristo), który znajduje się trochę niżej.

Jardines de Cuenca

Najlepszy widok na ‎‎wąwóz El Tajo‎‎ znajduje się w ‎‎Rondzie‎‎ z małego parku ‎‎Jardines de Cuenca.‎‎ Tarasy parku wbudowane zostały w ściany skalne. Z tarasów widać tył‎‎ ‎‎Puente Nuevo,‎‎ ‎‎Puente Viejo,‎‎ dno wąwozu i po przeciwnej stronie ‎‎pałac króla ‎‎Maurów.‎‎ 

Puente Viejo

Most o długości 120 m, 10 m szerokości i 31 m wysokości, który łączy dwie części Rondy. Nie wiadomo kiedy został zbudowany oraz dokładnie przez kogo – Rzymian czy Arabów. W większości źródeł możemy spotkać się jednak z wersją, że most ten został wybudowany w czasach dominacji muzułmańskiej, natomiast po rekonkwiście był jeszcze kilkukrotnie przebudowywany przez chrześcijan. Aktualnie Puente Viejo służy jedynie do ruchu pieszego.

Łaźnie arabskie (Baños árabes)

Kompleks wybudowany został w XIII-XIV wieku i jest jednym z najlepiej zachowanych tego typu zabytków na Półwyspie Iberyjskim. Łaźnie ą podzielone na trzy główne części: z zimną wodą, z ciepłą i z gorącą wodą. System hydrauliczny tego kompleksu zachował się niemal w nienaruszonym stanie.

Cena wejścia to minimum 3,5 euro (brak nowych informacji w internecie). Godziny otwarcia też są nieregularne – warto się posiłkować Google Maps.

La Casa del Rey Moro

Zabytkowy pałac, którego pierwszy dokumentalny dowód istnienia pochodzi z XVIII wieku. W posesji znajduje się zejście do “kopalni wody” (La Mina). Są to wydrążone w XIV wieku w skale schody prowadzące do wąwozu – rzeki Guadalevin.

Palacio del Marqués de Salvatierra

Zabytkowy pałac z barokową fasadą. Uwagę zwraca szeroki balkon osadzony na korynckich kolumnach. Nad nim widnieją charakterystyczne rzeźby, nawiązujące do tradycyjnej sztuki Inków. Nad nimi możemy zobaczyć herb szlachecki rodziny Salvatierra.

Minaret św. Sebastiana

Minaret św. Sebastiana‎‎ (Alminar de San Sebastián) to mała wieża, która pierwotnie była częścią jednego z meczetów ‎‎Rondy‎‎. Później służył jako dzwonnica przy nieistniejącym już kościele św. Sebastiana. Wieża ta została uznana za zabytek artystyczny i historyczny w 1931 roku.‎

Kościół Iglesia de Santa María La Mayor

Kościół wybudowany został na ruinach meczetu z XIV wieku i dawnej rzymskiej świątyni. Znajduje się przy placyku Plaza Duquesa de Parcent. Bilet wstępu kosztuje 4 euro

Godziny wstępu (stan na październik 2021):

  • od kwietnia do września: 10:00-20:00
  • od marca do października: 10:00-19:00
  • od listopada do lutego: 10:00-18:00
  • w niedziele zamknięty na msze w godzinach  13:00-14:00

Ayuntamiento De Ronda

Jest to charakterystyczny ratusz dzięki arkadowej fasadzie. Zachowały się w nim elementy stylu mudejar. W pobliżu znajdują się Fortyfikacje Rondy – mury i bramy miejskie, na które niejednokrotnie można natchnąć się spacerując po tej części miasta (Ciudad).

Pałac Mondragón

Budowla powstała w 1314 r. dla arabskiego władcy. Po rekonkwiście zmieniono ją w renesansową rezydencję z elementami w stylu mudéjar. Obecnie jest on Muzeum Archeologicznym. Jego główną atrakcją jest piękny ogród, znajdujący się na tarasie skalnym, skąd rozpościera się wspaniały widok.

Na miejscu warto zapoznać się z godzinami otwarcia i cennikiem, gdyż internet nie oferuje aktualnych danych.

Casa Palacio Museo Lara

Muzeum znajdujące się w starej części miasta jest efektem prywatnej inicjatywy Juana Antonio Lara Jurado, który stworzył tu swoją kolekcję. W jej skład wchodzą między innymi: zegary i broń z XVIII oraz XIX wieku, eksponaty związane z kinem i fotografią, dawne przyrządy badawcze, ekspozycja poświęcona inkwizycji i wiedźmom.

Bilet wstępu kosztuje 4 euro. Muzeum otwarte jest w godzinach 11:00–19:00 lub do 20:00 od czerwca do października (stan na październik 2021). Aktualne dane znajdziecie tutaj.

Arena byków

‎Plaza de Toros de Ronda‎‎ to ‎‎arena walki byków‎‎ w Rondzie. Jest uważana za jeden z najstarszych i jeden z najpiękniejszych w swoim rodzaju. Okrągły i pod wieloma względami przemyślany obiekt jest uważany za model dla większości areny walki byków na świecie. Z wyjątkiem dni walk byków, jest otwarty dla zwiedzających każdego dnia.‎ Aktualny cennik i godziny wejścia znajdziecie tutaj.

Alameda del Tajo

Jest to ogród w Rondzie. Jego największą atrakcją jest długi taras widokowy. Znajduje się na dużej wysokości. Widać z niego pobliskie góry i położone daleko w dole pola uprawne oraz zabudowania. Kawałek dalej można wejść na zawieszoną nad przepaścią platformę widokową, z której widać słynny kanion El Tajo.

Informacje praktyczne

  • Parking: darmowy w wielu miejscach – my zaparkowaliśmy przy Calle Sevilla
  • Nocleg: w styczniu 2020 mieliśmy nocleg w centrum (Pensión Hostal Ronda Sol) za 25 Euro
  • Czas zwiedzania: wystarczy dzień

Spodobał Ci się artykuł?

Zostaw komentarz