Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Zinacantan i San Juan Chamula są miejscowościami stanu Chiapas, którą zamieszkuje rdzenna ludność Tsotsil (Majowie). Ich łączna populacja wynosi powyżej 500 tysięcy. Turyści przyjeżdżają tu głównie podziwiać wierzenia, tradycje i obyczaje, do których przede wszystkim należą zachowane obrzędy prekolumbijskie włączone do katolicyzmu. Jest to mieszanka, a raczej twór jedyny w swoim rodzaju, występujący tylko na tych terenach. 

W San Juan Chamula główną atrakcją turystyczną jest kościół. W tym budynku nie odbywają się msze, a ceremonie i oczyszczanie. 

Przykładowo surowe jajka są w stanie wskazać chore miejsce na ciele człowieka, jego wnętrze można wykorzystać do oczyszczenia, ale może być to równie dobrze roślina. Oczyszczeniu towarzyszy niekiedy szaman (przepędza on złe duchy). Na ofiary składa się kury, skręcając im kark. Świętym napojem jest tu Coca-Cola, ona również oczyszcza (poprzez bekanie). 

Tsotsilowie posługują się własnym językiem. Mężczyźni noszą tutaj płaszcze z czarnej lub białej skóry, kobiety zaś spódnice z czarnej wełny.

Mieliśmy okazję być w środku kościoła w Dzień Zmarłych (Dia de Muertos). Kobiety z dziećmi raczej siedziały, mężczyźni stali i podawali sobie szklaneczki z alkoholem. Wszędzie unosił się duszący zapach kadzidła. Kościół był mały, a wewnątrz był ścisk (także za sprawą turystów, ledwo dało się przejść). Kategorycznie zabronione było robienie zdjęć. Turyści za bilet wstępu musieli zapłacić 30 MXN/7 zł. Na zewnątrz odbyła się procesja składająca się z osób maszerujących, wśród których wiele z nich miało instrumenty (odnosiło się wrażenie, iż każdy grał co chciał) oraz z orkiestry dętej (była dobrze skoordynowana). Nastąpił kilkukrotny pochód wokół placu, na którym stał kościół. Towarzyszyło temu bicie dzwonów oraz huk fajerwerków (turyści zasłaniali uszy, miejscowi stali niewzruszeni). Jest to miejsce wyjątkowe w skali kraju.

Dojazd do Chamuli (z San Cristobal)

👉 Skąd: C. Honduras 10, Barrio de Mexicanos (San Cristóbal), na Mapach Google widoczne jako “Colectivo San Juan Chamula”

🚍 Koszt: w jedną stronę 20 MXN / 5 zł

Kościół w Chamuli to ewidentny przykład mieszanki wierzeń indiańskich i chrześcijańskich. Wewnątrz na pierwszym planie zamiast Boga widnieją postaci Świętych. Zdaje się, że wierzący modlą się do nich, jak i do swoich bliskich zmarłych. Przychodzą do kościoła i siadają na ziemi.

Odwiedziliśmy także znajdującą się niedaleko miejscowość Zinacantán, zamieszkałą przez tą samą grupę etniczną. Stroje mieszkańców jednak się różnią (kobiety noszą haftowane spódnice i chusty na ramionach). W kościele stoi konfesjonał i miejsca do siedzenia, jest tu znacznie bardziej chrześcijańsko. Zinacantán znane jest z tkactwa.

Dojazd do Zinacantan (z San Cristobal)

👉 Skąd: C. Honduras 8A, 14 de Septiembre, na Mapach Google widoczne jako “Transportes Zinacantán

📢 Dodatkowa informacja: nie jest to zwykłe colectivo (bus), tylko taxi colectivo

🚖 Koszt: w jedną stronę (przy pełnym samochodzie) 27 MXN / 6 zł

Spodobał Ci się artykuł?

Zostaw komentarz