Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Interaktywny Spis Treści

Krótki wstęp

Dolina Śmierci to obszar bezodpływowej depresji na pustyni Mojave, prawie w całości znajdujący się w stanie Kalifornia – jedno z najgorętszych miejsc na Ziemi, w którym w lipcu 1913 roku temperatura powietrza osiągnęła wynik 56,7 °C (do dzisiejszego dnia jest to światowy rekord). Ze względu na porę roku, w jakiej mieliśmy okazję zwiedzać Death Valley (październik), najwyższa temperatura, jakiej doświadczyliśmy, wynosiła “zaledwie” 38 stopni. Jest tam też bardzo sucho – opady nie przekraczają 50 mm rocznie. Wydawać by się mogło, że w takim miejscu będzie głównie pustynia i mało ciekawych miejsc do zwiedzania. Nic bardziej mylnego! Dolina Śmierci wylądowała u nas w czołówce miejsc, jakie mieliśmy okazję zobaczyć w USA!  

Na terenie parku znajdują się pozostałości po słonym jeziorze oraz erozyjne formacje skalne (niektóre w różnych kolorach). Różnorodność dopełniają jeszcze piaskowe pustynie i kratery wulkaniczne. Nic dziwnego, że w tym kosmicznym krajobrazie kręcono kilka części Gwiezdnych Wojen.

Mapa

Co zwiedzić w jeden dzień?

Devil's Golf Course

Devils Golf Course - Death Valley

Jest to duży obszar pokryty niezliczoną ilością twardych brył o ostrych krawędziach, będącymi mieszaninami ziemi, soli i minerałów,  powstałych po wyparowaniu jeziora. Czy właśnie nimi grał w golfa sam diabeł?

Badwater Basin

Badwater - Death Valley

Pozostałość po słonym jeziorze, a więc ogromny obszar stworzony przez bezkres śnieżnobiałej soli, ułożonej w sześciokątne kształty. Znajduje się tam największa depresja Ameryki Północnej ( -85,5 m p.p.m). 

Ciekawostka – najwyższa góra Kontynentalnych Stanów Zjednoczonych (poza Alaską) – Mount Whitney,  znajduje się zaledwie 140 km dalej.

Artists Palette

Artist Palette Death Valley.

Obszar, na którym możemy podziwiać “kolorowe” góry. Ich skały poddane zostały zjawisku chemicznemu, barwiącemu je na różne kolory. 

Na miejsce dojedziemy drogą Artists Drive, która sama w sobie może służyć za atrakcję turystyczną. Warto zwrócić uwagę, iż droga jest jednokierunkowa i wjazd znajduje się od południa – najlepiej udać się tam wracając z Badwater Basin.

Zabriskie Point

Punkt widokowy, z którego można podziwiać ciekawe erozyjne formacje skalne tworzące księżycowy krajobraz! Jeśli ma się możliwość, warto przyjechać tu podczas wschodu słońca.

Mesquite Flat Sand Dunes

Mesquite Fiat Sand - Death Valley

Wydmy piaskowe – niektóre naprawdę sporych rozmiarów (najwyższa Star Dune ma około 30 metrów wysokości). Powstały one przy pomocy erozji gór na północy, skąd wiatr przywiewa piasek. Obecność gór na południu tworzy barierę, dzięki której pole wydmowe zostaje na miejscu. Nagrywano tu sceny do kilku filmów, m.in. do Gwiezdnych Wojen.

Ubehebe Crater

Ubehebe krater – Death Valley

Wielki krater przypominający miejsce po uderzeniu meteorytu, choć tak naprawdę powstał poprzez zjawiska wulkaniczne. Jego głębokość to 237 metrów, szerokość to kilometr, a jego wiek jest określany na około 2-7 tysięcy lat. W bliskiej odległości znajduje się również krater Little Hebe.

Pozostałe atrakcje

Niestety tych miejsc już nie odwiedziliśmy.

Racetrack Playa

Wyschnięte słone jezioro, a przede wszystkim miejsce, w którym głazy zmieniają regularnie swoje położenie, choć przez długi czas nikt nie zaobserwował ich przemieszczania.

Stosunkowo niedawno, bo w 2013 roku, badacze mogli  dokładnie zaobserwować powstałe zjawisko (wcześniej wyposażono kamienie w odbiorniki GPS) i w ten sposób wyjaśnić przyczynę ruchu kamieni.

Do zajścia zjawiska konieczna jest rzadka kombinacja warunków (źródło: Wikipedia):

  • po ulewnych deszczach dno doliny musi być pokryte warstwą wody głęboką na kilka centymetrów, tak aby możliwe było utworzenie się pływającej warstwy lodu, ale nie wyższe by woda nie zakrywała całkowicie kamieni;
  • w mroźną noc na powierzchni musi wytworzyć się warstwa lodu o odpowiedniej grubości: zbyt cienki nie będzie dość wytrzymały, zbyt gruby spowoduje miejscami zamarznięcie zbiornika do dna;
  • za dnia słońce musi ogrzać lód tak, by pękł on tworząc duże pływające po powierzchni wody płaty.

Odradzono nam wybranie się tam zwykłym samochodem osobowym , ale ostatecznie i tak by nam zabrakło czasu – przy kraterze Ubehebe zaczęło się już ściemniać, więc byłoby to tym bardziej niebezpieczne.

Wildrose Charcoal Kilns

Piece ukończone w 1877 roku, używane do uzyskania węgla drzewnego w procesie powolnego spalania przy niskiej zawartości tlenu. Taki węgiel był transportowany do kopalń celem pomocy przy wydobyciu/wytapiania rudy. Jest ich 10 i zachowały się one w bardzo dobrym stanie.

Mosaic Canyon

Nazwa pochodzi od obecnej tam formacji skalnej znanej jako Mosaic Breccia, składającej się z różnych rodzajów skał macierzystych. Trasa kanionu obejmuje około 6,5 km w dwie strony – po zaledwie 400 metrach droga znacznie się zwęża.

Stovepipe Wells

Można tutaj kupić w sklepie pamiątki, zjeść, zatankować bardzo drogą benzynę lub skorzystać z bardzo słabego Wi-Fi. Jednak w Dolinie Śmierci takich miejsc jak na lekarstwo  (inne to Furnace Creek) , dlatego warto o tym pamiętać :).

Informacje praktyczne

  • Nocleg: najlepiej na kempingu (jeżeli nie chcemy wydać majątku) – możemy polecić Furnace Creek Campground (strona internetowa).
  • Podczas zwiedzania tego typu terenów warto mieć na uwadze pewne ryzyko, skłaniające do nadłożenia niekiedy kilku kilometrów. Lepiej wrócić bezpieczniejszą trasą, niż przykładowo zakopać się autem. Na niektórych drogach lepiej poruszać się tylko pojazdem terenowym.
  • W dzień panują temperatury ekstremalnie wysokie, ale w nocy jest stosunkowo zimno.
  • Należy mieć na uwadze brak zasięgu (szczególnie internetowego) – dlatego plan zwiedzania należy ułożyć wcześniej i najlepiej przygotować sobie mapy offline.
  • Należy zabrać ze sobą dużo wody!
  • Warto zatankować wcześniej zbiornik paliwa do pełna, gdyż benzyna będzie droga!
Wszystkie ciekawe miejsca w Death Valley zostały zawarte na stronie Places of interest in the Death Valley

Spodobał Ci się artykuł?

Zostaw komentarz