Skip to content Skip to sidebar Skip to footer
Obejrzyj film, zostaw pod nim łapkę w górę i zasubskrybuj nasz kanał :)!
Pod spodem znajdziesz opis naszej wyprawy na Preikestolen,
co nieco o Stavanger i Norwegii.

Spis treści

Preikestolen
Preikestolen to klif o wysokości 604 metrów, o wymiarze 25 na 25 metrów.  Jest to jedna z najbardziej znanych atrakcji Norwegii! Znajduje się on na 40 kilometrowym polodowcowym fjordzie – Lysefjorden.

Przebieg wycieczki:

Mapa trasy

szlak na Preikestolen

Kliknij, aby otworzyć mapę w pełnej rozdzielczości w nowym oknie.

Z samego rana (około godziny 8:00) wyruszyliśmy ze Stavanger promem, w kierunku miejscowości Tau (14,5 km). Tam mieliśmy podstawionego busa, który zabrał nas 20 km na Pulpit Rock Parking, przy jeziorze Revsvatnet, gdzie zaczyna się właściwy szlak. Wyruszyliśmy stamtąd około godziny 10:00. 

Droga prowadząca na Preikestolen ma długość 3,8 km, a przewyższenie wynosi 350 metrów. Trasa nie jest zbyt wymagająca, ani zbyt długa, za to bardzo ładna. Jej przejście od parkingu aż do samego Preikestolen zajęło nam około 2,5 godziny. Po drodze minęliśmy wiele terenów zielonych, jezioro Tjødnane (właściwie trzy obok siebie). Zapraszam do obejrzenia montażu z tej wyprawy, który znajduje się powyżej! Gdy już trafiliśmy na miejsce, musieliśmy czekać w kolejce do zdjęcia, ale warto było. Najładniejszy kadr, bez innych ludzi w tle, ale za to trzeba było się szybko uwinąć. 

Pozdrawiam i polecam!
Pozdrawiam i polecam!

Było jeszcze dosyć wcześnie, a szkoda było wracać, dlatego postanowiliśmy wejść jeszcze wyżej. Dzięki temu mieliśmy ładny widok na Preikestolen z góry. W drodze powrotnej trochę pokropiło, ale za to w nagrodę mieliśmy bardzo ładną tęczę.

Początkowy plan zakładał, aby po przetransportowaniu się promem, na miejsce dotrzeć nie busem, a autostopem. Niestety biorąc pod uwagę ograniczone godziny powrotnych promów, nie chcieliśmy ryzykować. Za prom i bus w dwie strony zapłaciliśmy po 320 koron norweskich (~ 140 zł), z czego większość opłaty poszła na busa.

Wycieczka była bardzo udana! Mieliśmy szczęście z pogodą – tyle słońca nie było żadnego innego dnia! Udało mi się nawet przezwyciężyć lęk wysokości, siadając na półce skalnej kilkukrotnie! Przed godziną 17 byliśmy już z powrotem na parkingu, a około godziny 18 na promie powrotnym. Ostatecznie w dwie strony przeszliśmy 9-10 km.

Preikestolen z góry
Preikestolen z góry

W okolicy znajduje się również znany Kjerag (Kjeragbolten – zaklinowany kamień), którego jednak nie zobaczyliśmy. Jest on położony po drugiej stronie zbiornika wodnego, więc wycieczkę i tak należałoby zacząć z drugiej strony.


Stavanger
Jeśli chodzi o same Stavanger to nie ma tam dużo do zwiedzania. Jest kilka jezior, stare miasto z ładnymi drewnianymi domkami. Edycja: Michał zwrócił uwagę, że warto wspomnieć o Norweskim Muzeum Ropy Naftowej :D. Największym zabytkiem jest „Sverd i fjell”. Oznacza to „Miecze w skale”, znane również jako „Trzy miecze”. Monument upamiętnia bitwę w Hafrsfjord stoczoną w 872 roku. Najwyższy miecz (o wysokości 9,2 metra) symbolizuje zwycięskiego króla (Harald Pięknowłosy), a dwa mniejsze odnoszą się do władców, którzy odnieśli porażkę.

Uliczka w Stavanger
Uliczka w Stavanger
Sverd i fjell
Sverd i fjell


Informacje praktyczne i podsumowanie

  • Ceny w Norwegii są bardzo wysokie. W Stavanger za 2-osobowy pokój na jedną noc trzeba zapłacić około 300 zł (~600 NOK) najmniej. W sezonie na wycieczkę w góry można wybrać się z namiotem, o ile nie ma zakazu biwakowania na dziko. My na szczęście mieliśmy nocleg u znajomego. Chleb, czy najzwyklejsze piwo w sklepie, to wydatek co najmniej 10 zł (20 NOK). 
  • Pogoda jest nieciekawa. W Stavanger panuje klimat oceaniczny. Opady deszczu występują regularnie przez cały rok. Przez 6 dni naszego pobytu (7-12 wrzesień 2017), deszcz padał codziennie, z różną intensywnością. Na szczęście podczas wejścia na Preikestolen mieliśmy dużo słońca.
  • Bilety z Polski do Stavanger są dosyć tanie. Przelot z Gdańska (7 września 2017) do Stavanger i ze Stavanger do Szczecina (12 września 2017) kosztował nas poniżej 150 zł na osobę (w dwie strony).
  • Lotnisko Stavanger oddalone jest kilkanaście kilometrów od centrum miasta (w miejscowości Sola). Można dostać się tam jednak za pomocą autobusu miejskiego (Kolumbus) i prywatnego przewoźnika (bardzo drogo). Cena pojedynczego przejazdu Kolumbusem to 40 NOK (około 18 zł), a 24 godzinny bilet kosztuje 60 NOK (27 zł). 

Spodobał Ci się artykuł?

Zostaw komentarz