Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Krótki wstęp

Sewilla jest stolicą Andaluzji, a także tańca flamenco. Miasto posiada wiele pięknych charakterystycznych budowli. Na skorzystanie z jego wszystkich zabytków i atrakcji warto przeznaczyć kilka dni. 

Miejsca warte zobaczenia

Plac Hiszpański (Plaza de España)

Plac został utworzony w 1928 roku  z okazji wystawy Iberoamerykańskiej. Inspirowany jest różnymi stylami architektonicznymi. Wzdłuż” ramion” ciągną się ławki, które symbolizują hiszpańskie prowincje. W centrum placu znajduje się fontanna, wokół której płynie kanał. Można po nim przepłynąć się łódką. W samym budynku znajdują się głównie urzędy, a w nie deszczowe dni można się przespacerować również po parku Parque de María Luisa, który znajduje się przed placem. Zwiedzanie jest bezpłatne.

Ciekawostka: nagrywano tutaj scenę m.in. w takich filmach, jak „Gwiezdne wojny – Atak klonów” czy chociażby „Dyktator” Cohena.

Pałac Real Alcázar

Kompleks pałacowy składa się z kilku części zbudowanych w różnych okresach – jego początku sięgają XI wieku. Budowla miała powstać na wzór stylu gotyckiego, ale przy jego rozbudowach wykorzystywano styl mudéjar. Z tego względu miejsce to nawiązuje do arabskiego dziedzictwa regionu. Pałac oprócz zachwycająco-zdobionych pomieszczeń i patiów (dziedzińców), oferuje również przepiękne duże ogrody (w deszczowe dni mogą być niestety zamknięte – akurat nam tak się zdarzyło).

Na terenie obiektu można podziwiać wiele eksponatów ceramicznych i płytek azulejo (często w kolorze niebieskim) z kolekcji Vicente Carranza oraz jego syna Miguela Ángela. Kolekcję tę uważa się za jeden z najważniejszych zbiorów tego typu w Hiszpanii. 

Pałac otwarty jest w godzinach 9:30 – 17:00 od października do marca, a od kwietnia do września do godziny 19:00. Bilet kosztuje aktualnie 14,5 Euro (stan na październik 2021), co jest kwotą o 3 Euro wyższą w porównaniu z terminem, gdy zwiedzaliśmy (styczeń 2020). Aktualny cennik i godziny wejścia znajdziecie tutaj.

Wejście do niego znajduje się przy Puerta del León, blisko placu Plaza del Triunfo, a wyjście odbywa się przez Patio de Banderas.

Catedral de Santa María de la Sede de Sevilla

Katedra Najświętszej Marii Panny pochodzi z początku XVI wieku i jest największą gotycką katedrą świata. Powstała w miejscu dawnego meczetu z XII wieku, jednakże z oryginalnego budynku prawie nic się nie zachowało (oprócz wysokiej wieży i fragmentu kolumny).  W środki można podziwiać wielką gamę eksponatów i sztuki sakralnej (chociażby grobowiec Krzysztofa Kolumba),

Giralda jest wieżą – dzwonnicą, pierwotnie pełniącą funkcję minaretu (skąd muzułmanie są wzywani do modlitwy). Jej wysokość to 104 metry. Giralda ‎‎nie ma schodów, ale zamiast tego 35 ramp wystarczająco szerokich, aby sułtan mógł wjechać konno. ‎Po wejściu podziwiamy panoramę miasta. Ciekawostka – jednym z budynków inspirowanych Giraldą, jest Pałac Kultury i Nauki w Warszawie.

Bilet kosztuje 10 Euro (stan na październik 2021). Upoważnia nas on również do zwiedzania Kościółu Najświętszego Zbawiciela (Iglesia del Salvador).

Godziny zwiedzania:
  • Od poniedziałku do soboty: 10:45 – 18:30
  • Niedziele: 14:30  – 18:30

Aktualny cennik, godziny wejścia, zarówno stronę do zakupu biletów znajdziesz tutaj.

Patio de los Naranjos

Jest to dziedziniec z bramą Puerta del Pedrón, będący ogrodem z drzewami pomarańczowymi i fontanną z basenem, w którym muzułmanie obmywali ręce i stopy przed modlitwą w meczecie. Do katedry można dostać się  z dziedzińca, przechodząc przez inną bramę – Puerta de la Conceptión.

Kościół Najświętszego Zbawiciela (Iglesia del Salvador)

Jest to barokowy kościół, którego wnętrze wypełniają złote zdobienia, lecz wygląda zupełnie inaczej niż katedra. Budowano go na przełomie XVII i XVIII wieku. Jest to miejsce, w którym dawniej znajdował się meczet – zachował się m.in. fragment dawnego minaretu. Później budynek ten zamieniony został na kościół. 

Bilet wstępu  z audiobookiem w kilku językach (niestety nie w polskim) kosztuje 5 Euro (lub bezpłatny przy zakupie biletu na katedrę). Zwiedzanie w godzinach 10.00 – 18.00 od poniedziałku do soboty (stan na październik 2021). Link do kupna biletu jest tutaj (“Only the Salvador” – na samym dole).

Główne Archiwum Indii (Archivo de Indias)

Miejsce zbioru dokumentów związanych z hiszpańskimi koloniami. Placówka powstała dekretem króla Karola III w 1785 roku. Zwiedzanie jest darmowe.

Godziny zwiedzania:

  • ‎Od wtorku do soboty: od 9:30 do 17:00 (ostatni dostęp 16:30).‎
  • Niedziele: od 10:00 do 14:00 (ostatni dostęp 13:30).‎

Metropol Parasol

Jest to znany symbol Sewilli. To unikatowa budowla, wyglądem przypominająca wielkie pieczarki. Jej wymiary wynoszą 150 na 70 metrów, a jej wysokość to około 26 metrów. Ponoć jest największą drewnianą konstrukcją na świecie. 

Otwarta jest w godzinach 10:00 – 24:00 (listopad – marzec), a w sezonie letnim – pół godziny dłużej (ostatnie wejście na godzinę przed zamknięciem). Koszt biletu normalnego na punkt widokowy to 5 Euro (stan na październik 2021). Aktualny cennik i godziny otwarcia dostępne są tutaj.

Macarena (La Macarena)

Jest najdalej wysuniętym na północ obszarem starego miasta. Tutaj właśnie znajduje się długi fragment murów miejskich pamiętający czasy arabskie (XII wiek)

Plaza Nueva

Najstarszy plac Starego Miasta z XVI wieku z pomnikiem Ferdynanda III Świętego pośrodku. Obok znajduje się ważny budynek – ratusz (Ayuntamiento de Sevilla). Na jego tyłach zaś znajduje się Plac św. Franciszka (Plaza de San Francisco). Budynek powstał w 1534 roku i przylegał do klasztoru franciszkanów. W XIX wieku, po zburzeniu klasztoru, władze postanowiły wybudować nowy magistrat z fasadą w stylu neoklasycznym. Projektując nowy ratusz, pierwotny budynek włączono do nowej konstrukcji – znajduje się w południowym skrzydle.

Plaza de San Francisco

Od czasów utworzenia trybunału inkwizycji, począwszy od XV wieku aż przez kolejne trzy stulecia, na Plaza de San Francisco odbywały się publiczne autodafe, czyli palenie stosów dzieł o wydźwięku heretycznym, a także ludzi głoszących herezje. Ostatnią ofiarę spalono tu w 1781 roku. Oskarżeni z reguły nie byli uniewinniani. Znajdują się tam również charakterystycznie przystrzyżone drzewa.

Plaza de Toros de la Real Maestranza de Caballería de Sevilla

Najstarsza w Hiszpanii arena walk z bykiem. Najbardziej znaną imprezą jest festiwal byków –  Feria de Abril, odbywający się dwa tygodnie po Wielkanocy. 

Informacje praktyczne:

  • Na zwiedzenie Sewilli warto przeznaczyć minimum dwa dni.
  • W poniedziałek większość atrakcji jest darmowa.
  • Nocleg i parking: nocleg mieliśmy w północnej dzielnicy Norte, więc parking dla auta był darmowy, a dojazd autobusem do centrum zajmował około pół godziny

Spodobał Ci się artykuł?

Zostaw komentarz