Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Malaga - pierwszy dzień zwiedzania (film)

Interaktywny Spis Treści

Krótki wstęp

Malaga położona jest na Costa del Sol (Słoneczne Wybrzeże) w Andaluzji, dzięki czemu oferuje kilometry pięknych, piaszczystych plaż. Słońce świeci tu niemal przez cały rok! Miasto to jest jednak świetnym miejscem nie tylko dla miłośników plażowania, ale i zwiedzania, gdyż oferuje wiele zabytków i ciekawych miejsc do zobaczenia.  

Mapa zwiedzania

Co warto zwiedzić:

Mercado Atarazanas

Jest to główny rynek Malagi. Od XIV znajdowała się tutaj stocznia. Nazwa “Atarazanas” pochodzi z arabskiego i w tłumaczeniu dosłownym oznacza “miejsce, gdzie naprawiane są statki”. Nad łukiem można zobaczyć dwie małe tarcze pochodzące prawdopodobnie z czasów rządów Mahometa V, a także napis w języku arabskim “Tylko Bóg jest zwycięzcą, chwała Mu”. Ponoć różnorodność przysmaków na miejscu jest niesamowita. Rynek jest czynny od poniedziałku do soboty, od godziny 8:00 do 15:00 (stan na lipiec 2021).

Plac Konstytucji

W przeszłości stanowił serce historycznej części Malagi. Od XV wieku stał się ważnym miejscem miejskiej przestrzeni publicznej. Do roku 1869  mieścił się tu ratusz. Jest jednym z najważniejszych miejsc w Maladze, które swoją wiodącą rolę w życiu miasta pełniło już w czasach arabskich.

Plaza de la Merced
Plac funkcjonuje jako rynek miejski co najmniej od XV wieku. Tutaj można zwiedzić rodzinny dom Pablo Picasso (urodził się on właśnie tu w Maladze).
Jardines de Puert Oscura & Jardines de Pedro Luis Alonso
Jardines de Puert Oscura jest to park w formie tarasów na różnych poziomach. Swoją nazwę zawdzięcza bramie arabskiej, która znajdowała się w okolicy. Ogrody są uzupełnieniem otoczenia Alcazaby. Znajduje się tu także ogród różany Jardines de Pedro Luis Alonso.
Parque de Málaga
Jest to ponadstuletni park, z subtropikalną roślinnością. Utworzono go w 1989 roku. Obejmuje 4996 ha terenu górskiego o wysokości od około 100 do 1100 m n.p.m.
Muzeum Malagi (Museo de Málaga)
Jest najważniejszym muzeum miejskim. Zwiedzanie dla mieszkańców Unii Europejskiej jest darmowe. W środku stworzono dwie sekcje – muzeum archeologiczne oraz galerię sztuki. Na miejscu można spędzić do kilku godzin. Otwarte od 9:00 do 21:00 (stan na lipiec 2021).
Calle Marqués de Larios
Reprezentacyjna ulica, która łączy historyczne centrum Malagi z portem morskim. Jest to główna aleja handlowa miasta.
Plaza de toros de La Malagueta
W czasie sezonu można oglądać tu walki  byków. Arenę byków otwarto w 1876 roku. Jej budynek ma formę 16-stronnego sześciokąta. Obecnie hala może pomieścić 9032 widzów. 
Katedra w Maladze (Wcielenia)

Jeden z wielu przykładów architektury sakralnej w stylu renesansowym w Maladze. Katedra została wybudowana w latach 1528-1782 w stylu renesansowym. W środku można podziwiać głównie zdobienia gotyckie.

Katedra stoi w miejscu dawnego meczetu, mimo to nie posiada żadnych elementów arabskich. Po zdobyciu miasta, katoliccy władcy zadecydowali o zniszczeniu meczetu i wybudowaniu na jej miejscu katedry. Jedynym zachowanym elementem z czasów arabskich są ogrody.
 
Zwiedzanie odbywa się codziennie od 10:00 do 18:00, w niedzielę od 14:00 do 18:00 – ostatnie wejście 45 minut przed zamknięciem (stan na lipiec 2021). W sezonie bilety dobrze jest kupić z wyprzedzeniem. Uniknie się wtedy stania w kolejce.

Malaga - drugi dzień zwiedzania (film)

Forteca La Alcazaba
Jest jedną z największych muzułmańskich budowli militarnych, jakie zachowały się w Hiszpanii. Fortecę wybudowano w latach 756-780. Nazwa twierdzy pochodzi od słowa cytadela (w języku arabskim – al-qasbah). Forteca znajdowała się powyżej Malagi, dzięki czemu chroniła miasto oraz port przed atakami piratów. W obiekcie znajdują się eksponaty fenickiej, rzymskiej oraz arabskiej ceramiki. Wewnątrz zamku znajdują się również ogrody zbudowane przez  władców mauretańskich oraz katolickich.

Alcazaba w okresie letnim (kwiecień – październik) czynna jest codziennie od godz. 9.00 do 20.00, w okresie zimowym (listopad – marzec) od 9:00 do godz. 18.00. Cena biletu normalnego wynosi 3,50 euro, a w połączeniu z wejściem na Zamek Gibralfaro – 5,50 euro. W niedziele od 14:00 do 18:00 wejście jest darmowe (stan na lipiec 2021). Aktualny cennik znajdziecie tutaj.

Castillo de Gibralfaro
Zamek, z którego do dziś zachowały się jedynie baszty obronne. Został wybudowany przez Jusufa I (muzułmańskiego władcę) w pierwszej połowie XIV wieku. Dzięki znajdującej się w pobliżu latarni morskiej przyjął nazwę „twierdza z latarnią”. Po okresie dominacji arabskiej, zamek wraz z twierdzą Alcazaba został rezydencją królów katolickich. W późniejszym okresie, do 1925 roku pełnił głównie funkcje militarne. Na szczycie muru znajduje się punkt widokowy, z którego można podziwiać fantastyczną panoramę miasta na tle portu i morza.

W drodze na zamek Gibralfaro również  znajdują się punty widokowe.

Ten zamek również można zwiedzić bezpłatnie w każdą niedzielę – od 14:00 do 18:00 (stan na lipiec 2021)Godziny otwarcia i ceny w pozostałe dni są takie same jak dla fortecy Alcazaba.

Teatr Rzymski w Maladze
Teatr Rzymski jest przykładem obecności Rzymian w tej części Półwyspu Iberyjskiego. Wybudowano go w I wieku p.n.e w czasach panowania Oktawiana Augusta. W użytku pozostał aż do III wieku. W późniejszym okresie, po podbiciu Malagi przez Maurów, Teatr stał się głównie źródłem kamienia. Niestety w wyniku wykorzystania jego części do budowy Alcazaby, został on znacznie zniszczony.

Warto wejść na punkt widokowy (Mirador de la Alcazaba),  znajdujący się tuż za teatrem

Godziny otwarcia Teatru Rzymskiego – od wtorku do soboty: 10:00-18:00, w niedziele: 10:00-16:00, w poniedziałki ruiny teatru są zamknięte (stan na lipiec 2021). Wejście darmowe.

Histórico La Concepción Botanical Garden
To wspaniały park w stylu angielskim, który został założony ponad sto lat temu. Można tu podziwiać tysiące unikatowych roślin, ściągniętych nawet z najodleglejszych zakątków świata. Dodatkowo, ogromną wartością La Concepcion jest architektura – tutejsze pawilony i altany często naśladują budowle antyczne i ładnie komponują się z otaczającą je zielenią.

Godziny otwarcia – 9:30 – 17:30 (październik-marzec) i 9:30 – 20:30 (kwiecień – wrzesień).  W niedziele (październik-marzec w godzinach 14:00 – 17:30 i kwiecień-wrzesień w godzinach 16:30 – 20:30) wstęp jest darmowy (stan na lipiec 2021).  Standardowy bilet kosztuje €5.20.  Dokładny cennik znajduje się tutaj.

Port w Maladze
Najstarszy stale działający port w Hiszpanii i jeden z najstarszych w basenie Morza Śródziemnego. Aby zobaczyć port w Maladze w całej okazałości, warto wejść na jeden z tarasów widokowych, np. taras w hotelu Mariott.
Playa la Malagueta (plaża)
Na długo-ciągnącej się plaży znajduje się m.in charakterystyczny kamienny napis “Malagueta” i plac zabaw, gdzie można przejechać się na oponie zawieszonej na linie.

Informacje praktyczne

  • W niedzielę większość atrakcji jest darmowa.
  • Na Malagę warto przeznaczyć minimum dwa dni.
  • Darmowy parking oznaczony jest białymi liniami. W bliskiej odległości od centrum polecam zaparkować po lewej stronie rzeki Guadalmedina (np. ulica Calle Mármoles lub Av. Fátima i okolice). Podczas naszego pobytu w zakłopotanie wprowadziły nas pomarańczowe linie, które można byłoby zinterpretować jako zakaz parkowania. Okazało się jednak, że były to pozostałości po robotach drogowych.
  • Nocleg: trzy noce spędziliśmy w hostelu Malaga Centro w odległości niecałego kilometra od ścisłego centrum. Za dwie osoby za jedną dobę wyszło nam około 28€ (styczeń 2020). Warunki mieszkalne zostały przedstawione na powyższych filmach.

Spodobał Ci się artykuł?

Leave a Comment